Vyhlásenie členov Katedry audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU

NovinkaHeadline
Tri vety My, členovia Katedry audiovizuálnych štúdií z Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, nedôverujeme tomu, že súčasná vláda je schopná viesť krajinu v súlade s demokratickými princípmi. Máme rešpekt k váhe slova a preto odmietame zahmlievanie a účelové hľadanie nepriateľa namiesto riešenia spoločensko-politickej krízy. Považujeme za neakceptovateľné, aby vyjadrenie hodnotového postoja bolo označované za politikárčenie.V Bratislave 7. marca 2018 Martin CielEva FilováKatarína MišíkováZuzana MojžišováJelena PaštékováMichal TalloAnna LazorEva PetrželováAdam StrakaPetra SedlákováDušan Kozák, Ateliér zvukovej skladby FTF VŠMUBarbora NemčekováRobert Kirchhoff, Ateliér dokumentárnej tvorby FTF VŠMUBarbora Hrínová, Ateliér scenáristickej tvorby FTF VŠMUVanda Raýmanová, Ateliér animovanej tvorby FTF VŠMUJozef Paštéka, Ateliér scenáristickej tvorby FTF VŠMUPeter Mojžiš, Ateliér zvukovej…

Čo si myslím... o Neviditeľných dejinách dokumentaristov

NovinkaHeadlinePublikácieČo si myslim o slovenskom filme
V roku 2017 Slovenský filmový ústav vydal publikáciu Neviditeľné dejiny dokumentaristov od režiséra, dramaturga a filmového publicistu Rudolfa Urca. Čo si o knihe myslí filmový historik a pedagóg Katedry audiovizuálnych štúdií Václav Macek?  O tých, ktorých mám rád Autori hraného filmu môžu závidieť dokumentaristom, že nemajú medzi sebou niekoho podobného Rudolfovi Urcovi. Človeka, ktorý aj rozumie procesu výroby, aj nakrútil desiatky filmov, ale súčasne dokáže aj kriticky hodnotiť a skvelým esejistickým štýlom interpretovať hotové diela. A navyše, čo je hlavné, dejiny filmu nie sú pre neho len dejinami diel, ale ich súčasťou sú aj životné príbehy ľudí, ktorí tie filmy nakrútili. V deväťdesiatych rokoch napísal knihu Traja veterániza kamerou (Národné centrum pre audiovizuálne umenie 1998), rozprávanie o živote a diele Ladislava Kudelku, Vladimíra Kubenka, Viktora Kubala. Vlani v Slovenskom filmovom ústave vydal knihu…

Najlepšie filmy roka 2017

NovinkaHeadlineAnketaŠtudentské texty
Uzimený január je ideálny čas na pozretie kvalitných snímok v teple kinosál či domova. Ponúkame Vám preto anketu, v ktorej študenti Katedry audiovizuálnych štúdií zostavili rebríček najlepších filmov minulého roka. Anketu pripravila Lenka Magulová. Lenka Magulová (3. ročník) 1. Štvorec (Ruben Östlund)Film z prostredia múzea moderného umenia, ktorý rozpráva o hraniciach pomocou metafory pravidelných línií štvorca. Patologický, ironický, hrubý, slobodný, trápny, konceptuálny, provokatívny, kompozične vyvážený, súčasný a inteligentný... Vizuálne podmanivý podobne ako jeho predchádzajúci film Vyššia moc. 2. Safari (Ulrich Seidl)Snímky Ulricha Seidla nie sú nikdy určené na sobotnú romantiku s priateľkou. Kto sa však nebojí vidieť exotiku, či už rakúsku pivničnú alebo túto africkú, odporúčam siahnuť po filmoch tohto režiséra. 3. Zabitie posvätného jeleňa (Yorgos Lanthimos)Intenzívny pocit nenávisti k jednej z hlavných…

Zo študentskej perspektívy – Svet podľa Daliborka

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
V lete 2017 mal českú premiéru nový film dokumentaristu Víta Klusáka Svět podle Daliborka. Vznikol aj v slovenskej koprodukcii (Kerekes s.r.o., AVF), za účasti slovenských tvorcov (hudba Vladimír Godár, zvuk a zvukový dizajn Richard Müller, strih Janka Vlčková) a do slovenských kín sa dostal na jeseň. Čo si o filme myslí študentka 3. ročníka KAS Lenka Magulová? Poetický biely svet Kontroverzný  tragikomický dokumentárny film Víta Klusáka Svet podľa Daliborka zachytáva a rekonštruuje postoje nášho geografického suseda, Čecha Dalibora. Od času jeho uvedenia vyvoláva dvojdomé reakcie publika, ktoré sa však v mnohých bodoch pretínajú. Tí, ktorí spochybňujú autenticitu scén a vyčítajú režisérovi jeho prílišnú aktivitu pri natáčaní, a tí ďalej-vidiaci, čo si uvedomujú, že dokumentárny film nie je len reprodukciou, ale aj transformáciou skutočnosti. Práve tento princíp tvorí viacvrstvovú esenciu audiovizuálneho výstupu.…

Čo si myslím... o monografii Karol Plicka

NovinkaČo si myslim o slovenskom filmePublikácieHeadline
V roku 2016 vyšla vo vydavateľstve Slovart v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine a Slovenským filmovým ústavom reprezentatívna monografia KAROL PLICKA. Autorom je publicista, historik a teoretik fotografie Marián Pauer. Čo si o publikácii myslí filmový historik a pedagóg Katedry audiovizuálnych štúdií Václav Macek? Marián Prášil Pauer Má zmysel venovať sa zlým textom o kinematografii? Nestačí nechať ich bez povšimnutia, nech si existujú slobodne a bez kritických komentárov? Ak by sme akceptovali ľahostajnosť k takýmto textom, myslím, že by došlo k úplnej diskreditácii ktorejkoľvek umenovednej disciplíny. Upozornenie na chyby je podmienkou budúceho vývoja, bez oddeľovania kvalitného od bezcenného nie je možné prehlbovať žiadne poznanie. Hoci sa to kritizovaným a ich priateľom nepáči, treba sústavne hovoriť aj o ich neschopnosti. Pred rokmi Marián Pauer publikoval knihu Marie Zavadilová – svietim si…

Bakalárske prijímacie skúšky pre ak. rok 2018/2019

NovinkaHeadlinePodujatia
Katedra audiovizuálnych štúdií Filmovej a televíznej fakulty VŠMU pozýva na prijímacie skúšky na bakalársky stupeň štúdia pre akademický rok 2018/2019.  Študijný program: AUDIOVIZUÁLNE ŠTÚDIÁForma: denné štúdiumŠtandardná dĺžka štúdia: 3 rokyJazyk výuky: slovenskýTermín prijímacích skúšok: 1. 2. 2018 – 2. 2. 2018Zaslanie prihlášky s dátumom pošty: najneskôr do 4. 12. 2017Zaslanie povinných domácich prác s dátumom pošty: najneskôr do 8. 1.2018Predpokladaný počet prijatých uchádzačov: maximálne 8 Podrobnejšie informácie o štúdiu a o našej katedre sa môžete dozvedieť na tomto webe, aj na webe školy:http://ftf.vsmu.sk/ateliery-a-katedry/katedra-audiovizualnych-studii/Prospekt na stiahnutie tu: http://ftf.vsmu.sk/2017/11/16/bakalarske-prijimacie-skusky-pre-akademicky-rok-2018-2019/

Áčko 2017: Organizátorská fikcia sa premenila na realitu

NovinkaHeadlinePodujatiaŠtudentské textyAktivity študentov
Na hranici reality a fikcie. To bola nosná téma, o ktorej sa diskutovalo 18. – 21. októbra 2017 na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v rámci študentského filmového festivalu Áčko. Festival úspešne oslávil 21. narodeniny, a to najmä novou dramaturgickou a programovou koncepciou. Programovým riaditeľom tohto ročníka bol Matej Sotník, študent audiovizuálnych štúdií na VŠMU. Rozhovor s ním pripravila Lenka Magulová, študentka 3. ročníka KAS. Ako si sa dostal na pozíciu programového riaditeľa festivalu a prečo si túto výzvu prijal?Začiatkom roka ma oslovil aktuálny riaditeľ festivalu Roman Pivovarník z Katedry produkcie a distribúcie. Jeho predstava o mojom prínose bola abstraktná, ja som tiež presne nevedel, čo by malo byť mojou úlohou. Po prvom stretnutí bolo jasné, že nemôžem len sem tam niečo poradiť či navrhnúť, ako som mal pôvodne v pláne, keď už, musím sa do toho zaangažovať bytostnejšie, čo sa, myslím, Romanovi…

Deň otvorených dverí – Konzultácie – Workshop filmovej kritiky

NovinkaHeadlinePodujatia
Ako každý rok, aj teraz pripravuje Filmová a televízna fakulta VŠMU deň venovaný záujemcom o štúdium. Ak sa rozhodujete kam ísť na výšku, príďte sa pozrieť na Svoradovu 2 v Bratislave! 10. 11. 2017 na FTF VŠMU Deň otvorených dverí (od 9 do 13 h) Prevedieme Vás Filmovou a televíznou fakultou VŠMU v Bratislave. Zistite, ako sa robia filmy, spoznajte významných slovenských filmárov – pedagógov na FTF VŠMU, pozrite si kolekciu študentských filmov, prejdete si jednotlivé ateliéry a zoznámite sa s náplňou jednotlivých odborov. Naša Katedra audiovizuálnych štúdií má otvorené dvere na 3. poschodí. Konzultácie k prijímacím skúškam (od 13,15 h) Záujemcovia o štúdium majú možnosť zúčastniť sa odborných konzultácií k prijímacím skúškam s pedagógmi ateliérov a katedier FTF VŠMU. Na Katedre audiovizuálnych štúdií sa dozviete podrobnosti o štúdiu a môžete sa spýtať na všetko, čo vás zaujíma. Účasť na…

Obrazy (proti) extrémizmu na Art Filme

NovinkaHeadlinePodujatia
Chystáte sa na 25. ročník medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest (16. - 24. 6.) v Košiciach? Možno sa tam uvidíme. Počas dvoch dní budeme prezentovať náš edukačno-edičný projekt Obrazy (proti) extrémizmu, určený najmä študentom stredných škôl. Lektorský úvod bude spojený s filmovou projekciou - jedného krátkeho starého filmu z archívu SFÚ a jedného študentského filmu - a s následnou diskusiou. Obrazy (proti) extrémizmu: Mediálna manipulácia 19. júna o 10:00, KINO ÚSMEV VSE CINEMAlektorský úvod: Katarína Mišíková Masmédiá, umožňujúce rýchle šírenie informácií veľkému okruhu prijímateľov po celom svete, zásadne formujú naše náhľady na dianie vo svete a hodnotové postoje. Môžu nám však nielen sprostredkovať poznanie, ale naše poznanie aj manipulovať a deformovať. Na príklade dvoch filmov venovaných téme mediálnej propagandy sa pozrieme na metódy deformovania reality prostredníctvom filmového obrazu, ako aj na…

Zo študentskej perspektívy – Piata loď

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
O filme Piata loď sa od jeho uvedenia do kín popísalo všeličo: že je to "dojímavý, poetický, hravý aj napínavý film", že je "novým klenotom slovenskej kinematografie", "dielom šikovných žien" a pod. Čo si o filme myslia druháci Katedry audiovizuálnych štúdií? Lukáš Šútor: Od prevažne nešťastných interakcií detskej hrdinky s dospelými postupne k úplnej izolácii od ich sveta. Vynikajúce decká. Keď sa kreslí fixkami, fakt vyzerá, že sa bavia, nielen ako postavy, ale aj ako herci. Film do polovice určite pripomína Fish Tank. Nemajetná rodina bez stálej mužskej pomoci, nezodpovedná matka a túlajúca sa dcéra, akurát obe v trochu mladšom prevedení. Páči sa mi aj ambivalencia vzťahu matky a dcéry, gradujúca s piesňou "I was wrong". Vynikajúco nečakane ukončený a prekvapivý koniec. Eva Petrželová: Film a jeho knižnú predlohu neradno porovnávať, pretože potom iba nachádzate ďalšie a ďalšie skutočnosti, ktoré vám vo…