Voľby už ani ten orgazmus neprivedú (Rozhovor s Evou Filovou)

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
Na seminári Kultúra písaného slova, kde sa píše veľa všelijakých kratších i dlhších textov, dostali študenti približne v polovici marca takéto zadanie: Spravte rozhovor s niekým, kto učí na našej katedre. Čo iné im ostávalo, ako vybrať si obeť, porozmýšľať, prečítať, posurfovať, dať dokopy otázky a potom sa ich aj naživo opýtať. Prvý výsledok študentského snaženia je tu: Filmová teoretička a výtvarníčka z Katedry audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU rozpráva o feminizme v slovenskom umení aj o svojej výtvarnej činnosti. Verí, že má stále zmysel skúmať slovenskú kinematografiu a zapĺňať biele miesta v jej histórii. Podieľala sa napríklad na cennom objave talianskej verzie filmu režiséra Jozefa Zachara Zmluva s diablom.Vysokoškolské vzdelanie ste najprv získali na VŠVU. Študovali ste grafiku. Čo spôsobilo, že ste začali študovať filmovú vedu a stali ste sa pedagogičkou?  Keď som končila Vysokú školu výtvarných umení v roku 1996,…

Zo študentskej perspektívy – Animovaný film žije vďaka zarábajúcim manželom

NovinkaHeadlineŠtudentské textyPodujatia
V rámci podujatia Týždeň slovenského filmu sa uskutočnila diskusia o stave slovenského animovaného filmu. Rozhodne tu nechcem opakovať všetko, čo tam zaznelo. Predovšetkým na zhodnotenie štylistických či naratívnych tendencií tu boli, sú a aj budú povolanejší. Skôr by som chcel ďalej šíriť niekoľko poznatkov o tom, aké sú dlhodobé problémy slovenského animovaného filmu.  ProdukciaO finančnej podvýžive animovanej tvorby som vedel už pred príchodom do kinosály. Audiovizuálny fond odmieta zaradiť animované a hrané filmy do jednej podpornej skupiny. A tak zatiaľ čo na produkciu JEDNÉHO nízkonákladového filmu sa dá získať cca 100 tisíc eur (napr. Vojtech 90 tisíc, Stanko 124 tisíc), nehovoriac o väčších projektoch, kde sa sumy pohybujú v státisícoch eur, animátori si museli za posledné 3 roky vystačiť v priemere so sumou 173 tisíc eur určených na produkciu VŠETKÝCH animovaných filmov.  V situácii, keď sa peniaze rozdeľujú medzi…

Čo si myslím o slovenských filmoch... Ťažká voľba a 5. október

NovinkaHeadlineČo si myslim o slovenskom filme
Nový film dokumentaristky Zuzany Piussi Ťažká voľba sa do slovenských kín dostal tesne pred parlamentnými voľbami, koncom februára. Filmový debut fotografa a kameramana Martina Kollára 5. október mal premiéru začiatkom februára na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame. Prvý z filmov je nelichotivou správou o Slovensku cez zákulisie predvolebnej prezidentskej kampane v roku 2014, druhý je intímnym portrétom muža, ktorý sa rozhodne stráviť posledné mesiace pred dôležitou operáciou na ceste.  Ťažká voľba Václav Macek: Po nakrútení Kandidáta nemá zmysel nakrúcať filmy o tom, že v politike vládne manipulácia, že všetko ovládajú reklamné agentúry a oligarchovia. Zuzana Piussi v Ťažkej voľbe si zvolila úlohu, ktorá sa zdala byť neriešiteľná, nakrútiť o tom istom probléme film, ktorý nebude rozriedením Karáskovho hraného debutu. Jej riešenie je funkčné a objavné. Na základni „ťažkej voľby“ medzi rôznymi…

Čo si myslím o slovenských filmoch... Agáva a Červený kapitán

NovinkaHeadlineČo si myslim o slovenskom filme
V marci sa do kín dostali dve slovenské novinky a zároveň debuty: Agáva, režijný kinodebut scenáristu Ondreja Šulaja, podľa predlohy Ladislava Balleka, a Červený kapitán, debut scenáristu a producenta Michala Kollára, podľa predlohy Dominika Dána. Oba filmy sú výrazné z vizuálneho hľadiska – kým jeden sa vracia do dusivej letnej atmosféry roku 1947, druhý do politicky aj ekonomicky turbulentného roku 1992. Čo si o nich myslíme my?  Agáva Katarína Mišíková: Agáva je sladkastá a lepkavá, vykvitne raz za tridsať rokov a potom umrie. A taký je žiaľ aj film Ondreja Šulaja. Sentimentálny príbeh o milostnom trojuholníku, zasadený do horúceho leta roku 1947 do malej obce na južnom Slovensku, do posledného leta demokracie, vychádza z predlohy Ladislava Balleka, na ktorej scenárista a oneskorene debutujúci režisér pracoval dvadsať rokov. Kvet jeho úsilia vykvitol, ale neožil, pretože sa rozpustil vo vlastnej…

Ako sa darí absolventom Katedry audiovizuálnych štúdií?

NovinkaHeadlineAktivity študentovAnketa
Magisterské štúdium na Katedre audiovizuálnych štúdií každoročne ukončí len niekoľko najlepších študentov a študentiek. Počas štúdia si na seminároch rozvíjajú analytické myslenie a schopnosť vyjadrovať svoje názory písanou aj ústnou formou, konfrontujú sa s prácami svojich kolegov a kolegýň z realizačných ateliérov, vyskúšajú si prepojenie výskumu a filmovej praxe, stážujú v redakcii filmového časopisu, v prostredí distribučnej spoločnosti či vo festivalovom tíme. Ale až skutočná prax preverí ich schopnosť presadiť sa v konkurenčnom prostredí. Nina Šilanová: Po skončení VŠMU som sa vrátila naspäť do Prešova. Odhodlaná vzkriesiť neexistujúci filmový klub v meste. Podarilo sa a 2 roky som pôsobila ako dramaturgička v kine Scala, podarilo sa nám dosiahnuť veľký úspech, čo sa návštevnosti týka a vďaka Programovacím seminárom ASFK som v tom čase bola zvolená do Výkonného výboru ASFK, kde pôsobím dodnes. Potom sa to celé…

Konzultácie k prijímacím skúškam na KAS s kinofilným bonusom

NovinkaHeadlinePodujatia
V sobotu 16. apríla 2016 o 10:00 hod si nenechajte ujsť príležitosť počas konzultácií k prijímacím skúškam vyspovedať nášho kolegu Martina Ciela. Odpovie na všetky Vaše otázky ohľadom prijímačiek, štúdia či filmu. Možno vám napovie aj správnu odpoveď na jednu z nižšie uvedených otázok. Čakanie na konzultácie si môžete skrátiť riešením tohto krátkeho kinofilného testu. Ak nám pošlete printscreen so svojím testovým výsledkom na adresu kas.ftf.vsmu@gmail.com najneskôr do 15. 4. 2016, najlepšieho a najrýchlejšieho z vás odmeníme DVD.

Na čom študenti pracujú mimo výuky?

NovinkaHeadlineAktivity študentovAnketa
Študenti Katedry audiovizuálnych štúdií získavajú praktické zručnosti aj mimo fakultných lavíc. Majú príležitosť byť súčasťou Filmového kabinetu, rozširovať si argumentačné schopnosti na Študentských konfrontáciách či redakčne sa podieľať na príprave časopisu Frame. Prečítajte si, čomu všetkému sa priučili. Ako sa lektoruje Filmový kabinet? Pri našom študijnom odbore sa len ťažko a zriedka dostaneme od kníh, počítača, či z prítmia kinosály. Stáže, ktoré nám katedra v rámci štúdia ponúka, sú jednou z príležitostí k úniku. Pri prípadnom dobrom výbere. Mne sa takto „zadarilo“, keď som si vybrala lektorovanie Filmového kabinetu deťom. Tento projekt vznikol v spolupráci Asociácie slovenských filmových klubov a Filmovej a televíznej fakulty. Spolu s tvorcami animovaných filmov deťom prvého stupňa základných škôl vysvetľujeme záhady výroby animovaných filmov a zároveň im približujeme pôvodnú slovenskú tvorbu. A keďže sú to…

Na čom práve pracujeme?

NovinkaHeadlineAnketa
Na Katedre audiovizuálnych štúdií sa okrem odbornej prípravy študentov venujeme aj výskumným projektom, príprave kníh a zborníkov, organizácii konferencií, filmovému kurátorstvu, festivalovej dramaturgii či dokonca literárnej, výtvarnej a filmovej produkcii. Najmä sme však vášniví diváci a čitatelia. Prinášame stručný výber z pracovných i voľnočasových projektov našich pedagógov. Žofia Bosáková: „V jesennom období som svoje sily vrhla do manažovania 5. ročníka prestížnej medzinárodnej konferencie Screen Industries in East-Central Europe, počas ktorej sme si vyskúšali kooperáciu v rámci katedry, ako aj so súčasnými i nedávnymi študentmi a študentkami. Pozitívne ohlasy nám potvrdili, že vynaložená energia sa pretavila do zmysluplných výsledkov. Po organizačných aktivitách som na začiatku roka nadviazala na introvertnejší pracovný modus –  úpravy kapitol minuloročnej dizertačnej práce. Extrovertnú podobu mu zasa…

Užitočné informácie k prijímacím skúškam

NovinkaHeadlinePodujatia
Máš záujem o študijný program Audiovizuálne štúdiá? Ponúkame bližšie informácie k dennému štúdiu na bakalárskom a magisterskom stupni v akademickom roku 2016/2017. Bude ma to zaujímať?Samozrejme - ak sa chceš venovať  kinematografii a médiám a láka ťa výskumná, žurnalistická, organizátorská alebo programovaco-dramaturgická práca v audiovizuálnom prostredí. Kde budem študovať?Filmová a televízna fakulta sa nachádza v centre Bratislavy. Katedra ponúka zázemie úspešnej slovenskej umeleckej inštitúcie – Vysokej školy múzických umení (vlastná kinosála, moderné zvukové štúdio, strižne, ateliér) a individuálny prístup pedagógov. Ako prebieha štúdium?Vďaka kreditovému systému si vytvoríš vlastnú podobu rozvrhu. Základ bakalárskeho štúdia (teória a dejiny filmu od jeho vzniku až po súčasnosť) si môžeš rozšíriť o semináre, ktoré rozvíjajú analytické myslenie, vylepšujú prezentačné a štylistické zručnosti. A čo kontakt s praxou?Rozvíjať…

MFFK Febiofest 2016 na VŠMU

NovinkaHeadlinePodujatia
V tomto roku sa výrazne mení programová ponuka festivalu pre kinosálu na VŠMU. Škola je predovšetkým miestom dialógu, miestom, kde študenti nielen sledujú filmy, ale stretávajú sa s tvorcami a ľuďmi z filmového priemyslu. Pripravených je šesť stretnutí vo formáte masterclass s mimoriadnymi osobnosťami súčasnej kinematografie. Vstup na všetky akcie na VŠMU je voľný. 18. 3. o 17:00Masterclass: Helena TřeštíkováPopredná autorka českého dokumentu, držiteľka Európskej filmovej ceny a mnohých ďalších ocenení na svetových i českých festivaloch nakrúca od sedemdesiatych rokov originálnou metódou časozberného filmu. Jej snímky tak pokrývajú obdobie hoci aj vyše dvadsiatich rokov a zaznamenávajú celkom špecificky premeny doby, sledovaných postáv i spoločnosti a jej nálad. V rámci festivalu predstaví svoje dva posledné filmy Mallory (2015) a Zkáza krásou (2016). Jeden je klasický časozber, druhý je novým zostrihom materiálu, ktorý…