Ako písať o filme?

NovinkaHeadlinePodujatia
Tejto otázke sa bude venovať workshop, ktorý prebehne počas Medzinárodného festivalu filmových klubov FEBIOFEST v pondelok 21. 3. 10:00 – 13:00 v Kine Lumière (K4). V prvej časti workshopu sa účastníci dozvedia o základných prístupoch k filmovému písaniu, ich možnostiach v rôznych typoch médií a o tom, ako prekonávať konvenčné premýšľanie o filmových dielach. V druhej časti workshopu si po projekcii krátkeho filmu môžu účastníci overiť získané poznatky priamo v teréne. Workshop a následné konzultácie povedú filmové publicistky Zuzana Mojžišová a Žofia Bosáková z Katedry audiovizuálnych štúdií. Cieľovou skupinou workshopu sú študenti stredných škôl, ale i mladí záujemcovia o film. Počet účastníkov je obmedzený na 10. Akciu organizuje Katedra audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU. Viac informácií o katedre sa dozviete na kas.vsmu.sk a na facebooku Katedra audiovizuálnych štúdií. Registrujte sa na adrese: kas.ftf.vsmu@gmail.com.

Filmová kritika v digitálnom veku

NovinkaHeadlinePodujatia
Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave v spolupráci s Českým centrom v Bratislave a časopisom Kinečko pozýva na diskusiu  Filmová kritika v digitálnom veku Panelová diskusia o súčasných podmienkach a nových výzvach filmovej kritiky v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, Svoradova 2 dňa 22. februára 2016, 16:00 hod.  Filmová kritika prešla za posledné dve desaťročia zásadnými transformáciami. Ako tieto zmeny ovplyvnili praktickú prevádzku filmovej kritiky na rôznych platformách? Dokáže prežiť nezávislá filmová kritika bez podpory z verejných zdrojov? Čo má byť v čase presýtenia informáciami prioritou filmovej kritiky a z akých pozícií si môže nárokovať štatút autority? O týchto a príbuzných otázkach budú s moderátormi Katarínou Mišíkovou (Katedra audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU) a Michalom Michalovičom (Výskumné oddelenie SFÚ) diskutovať:  Daniel Bernát šéfredaktor časopisu Film.sk,…

Čo si myslím... o štrajku

NovinkaHeadlineAnketaPodujatia
So začiatkom semestra vstúpila časť pedagógov Katedry audiovizuálnych štúdií do solidárneho štrajku na podporu požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov. Prinášame ich dôvody pre toto rozhodnutie a aj pohľad študentov. Jelena Paštéková: Minihistorka o masle a trápnostiNa našej škole učím od roku 1993. Čas prudkých politických, spoločenských a ekonomických transformácií. Dosť to človeku liezlo na nervy. Moja zadretá spomienka sa viaže na zmenu dlhodobej ceny masla. Z 5,50 sa zvýšila na 25 korún. Ako externistka som na VŠMU mala učiť za 2 maslá na hodinu, čo bola a je komická absurdnosť. Vnútorne sa ma to dotklo. Čert mi to našepkal, ale musela som protestovať. Dokonca tak, že som zašla za vtedajším dekanom a požiadala som ho, aby moju cenu zvýšil o 10 korún na hodinu, čím boli naplnené možnosti stále platnej socialistickej tabuľky o dohodách za vykonanú prácu. Pochopil a zvýšil. Táto smiešna situácia ma takmer…

Katedra audiovizuálnych štúdií sa pripája k Iniciatíve vysokoškolských učiteľov

NovinkaHeadlinePodujatia
Milí  študenti,  pravdepodobne ste zaregistrovali vznik Iniciatívy vysokoškolských učiteľov, ktorá sa rozhodla prevziať štrajkovú štafetu po učiteľoch základných a stredných škôl. K tejto iniciatíve sa pridali aj niektorí Vaši pedagógovia, a preto by som Vás rada priamo informovala o tom, ako to ovplyvní začiatok letného semestra.  K solidárnemu štrajku sme sa pridali preto, lebo veríme, že školstvu treba pomôcť a chceme to urobiť s osobným nasadením. Okrem stavovskej lojality však cítime aj lojalitu k Vám a našej škole, a preto sme sa rozhodli, že počas štrajku nezrušíme výuku. Na Katedre audiovizuálnych štúdií sa 15. 2. riadne začne semester a všetky prednášky a semináre sa budú konať podľa rozvrhu. Okrem povinných syláb sa však s Vami chceme počas trvania štrajku, a ideálne aj po ňom, baviť o tom, ako možno pomôcť nášmu školstvu aj našej vlastnej škole. Ide o vážne veci, ktoré sa nás všetkých bytostne dotýkajú. V pondelok…

Nový slovenský film (VŠMU 2015)

NovinkaHeadlinePublikácie
Vysoká škola múzických umení vydala kolektívnu monografiu Nový slovenský film. Produkčné, estetické, distribučné a kritické východiská (zostavili Katarína Mišíková a Mária Ferenčuhová). Publikácia systematicky analyzuje vývoj slovenskej kinematografie posledných rokov v oblasti hraného, dokumentárneho, animovaného a študentského filmu, ako aj filmovej distribúcie a kritickej reflexie. Je doplnená o výberovú filmografiu, bibliografiu a prehľadové tabuľky so slovenskými majoritnými hranými, dokumentárnymi a animovanými filmami 2011 - 2015. Z obsahu: Katarína Mišíková: Hľadanie žánru v súčasnom slovenskom hranom filme Mária Ferenčuhová: Obrazy "iných" a "druhých" v súčasnom slovenskom dokumentárnom filme Eva Šošková: Na poli animovaného filmu Žofia Bosáková: Študentský film na Slovensku Eva Križková: Zlomy a transformácie v slovenskej kinodistribúcii Václav Macek: (Ne)kriticky o kritike a poznámky k teórii Vydanie publikácie…

VŠMU podporuje ostrý štrajk učiteľov

NovinkaHeadlinePodujatia
Učitelia Vysokej školy múzických umení vyjadrujú podporu Iniciatíve slovenských učiteľov a kolegom z materských, základných a stredných škôl.Kým brány viacerých materských a základných škôl sa v rámci ostrého štrajku učiteľov zatvorili, VŠMU v Bratislave svoje dvere otvára. Pedagógovia, študenti a doktorandi VŠMU vyjadrujú podporu učiteľskému štrajku a pre deti z materských a žiakov základných škôl. Záleží nám na kvalite slovenského školstva, na výsledkoch a spokojnosti žiakov a študentov a na kvalite vzdelanosti našej spoločnosti. Chceme sa venovať vzdelávaniu talentov, ktoré budú vedieť schopní učitelia podporiť a rozvíjať už na základných a stredných školách. So znepokojením sledujeme úpadok prestíže slovenského školstva, odliv úspešných študentov a absolventov  do zahraničia, nárast byrokratickej záťaže a kvantitatívnych kritérií výstupov školstva na úkor skutočnej kvality. Preto vyjadrujeme podporu pedagogickým kolegom v…

Zo študentskej perspektívy – Najlepšie filmy roka 2015

NovinkaHeadlineŠtudentské textyAnketa
Krátka anketa venovaná študentom Audiovizuálnych štúdií sa pýtala: „Aké sú vaše najsilnejšie filmové zážitky roka 2015?“ Primárne tak ide o filmy, ktoré sa do slovenskej či českej kinodistribúcie alebo na festivaly dostali v priebehu minulého roka, pričom dátum ich výroby môže byť nepatrne odlišný (2014, poprípade 2013). V zozname sa tak napríklad vyskytuje Príbeh o princeznej Kaguji, ktorý má rok výroby 2013, avšak česko-slovenskú premiéru si odbil na minuloročnom Anifilme, alebo Čierne duše s rokom výroby 2014, ktoré sa objavili na poslednom Art Film Feste. Na druhú stranu sa do zoznamu pochopiteľne nedostali očakávané filmy z roku 2015 ako Tarantinovych 8 hrozných, Weerasethakulova Láska z Khon Kaen  či Iñárrituov Revenant a mnoho ďalších. Pevne verím, že tento zoznam poskytne v budúcnosti ďalším a ďalším študentom Audiovizuálnych štúdií stručný prehľad o premýšľaní o filmoch zo strany ich predchodcov, ale aj zoznam filmov,…

Čo si myslím o slovenskom filme... Eva Nová

NovinkaHeadlineČo si myslim o slovenskom filme
K debutantom hraného filmu sa nedávno priradil aj ďalší dokumentarista Marko Škop. Jeho film Eva Nová získal na 40. Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte Cenu filmovej kritiky FIPRESCI a v polovici novembra prišiel aj do našich kín. Čo si o ňom myslíme my? Václav Macek: Keď som sa vybral do kina na Evu Novú, tak som neočakával žiadne veľké prekvapenie. V duchu som si predstavoval, že mi v Lumièri premietnu niečo medzi Kozom, Mojím psom Killerom a Slepými láskami. Ale bolo to úplne inak, neočakávané, kombinácia hereckého majstrovstva, akoby viedol Emíliu Vášáryovú opäť Martin Hollý, so sociálnou takmer patológiou, ktorá nemá v sebe Seidlovu krutosť, ale jeho bezútešnosť určite. Film mi pripomínal šúpanie cibule. Vášáryová obnažovala stále nové a nové vrstvy, bolo to ponáranie sa, ktoré fascinovalo a ohromovalo súčasne. Katarína Mišíková: Marko Škop je ďalší dokumentarista, ktorý debutuje v hranom filme.…

Zo študentskej perspektívy – Konferencia Screen Industries in East-Central Europe

NovinkaHeadlineŠtudentské textyPodujatia
V dňoch 19. - 21. novembra 2015 sa v priestoroch FTF VŠMU v Bratislave uskutočnila piata medzinárodná konferencia Screen Industries in East-Central Europe (SIECE). Svoje dojmy z konferencie zaznamenal študent KAS Marcel Šedo. Screen Industries in East-Central Europe Conference:Transformation Processes and New Screen Media TechnologiesV priestoroch Filmovej a televíznej fakulty VŠMU sa v dňoch 19. až 21. novembra uskutočnil piaty ročník medzinárodnej filmologickej konferencie Screen Industries in East-Central Europe (ďalej len SIECE). Záštitu nad konferenciou prevzali okrem FTF VŠMU aj Audiovizuálny fond, Ústav divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied, Filozofická fakulta Masarykovej univerzity a Česká společnost pro filmová studia. Tento ročník bol venovaný transformačným procesom v kinematografiách, ktoré prostredníctvom zásadných inštitučných, legislatívnych či technologických zásahov viedli k zmenám hodnôt,…

Slovenská kinematografia po roku 1989 v časopise Slovenské divadlo

NovinkaHeadlinePublikácie
Katedra audiovizuálnych štúdií VŠMU spolu s Ústavom divadelnej a filmovej vedy SAV riešia grantový projekt APVV (č. APVV-0797-12) pod názvom Slovenská kinematografia po roku 1989. Riešitelia projektu sa sústredia na podoby slovenského filmu v nadväznosti na inštitucionálne, ekonomické a legislatívne zmeny po roku 1989. Skúmajú hraný, dokumentárny, animovaný a experimentálny film. Jedným z mnohých výstupov projektu je aj tematický blok v novom čísle (3) časopisu Slovenské divadlo s príspevkami od Žofie Bosákovej, Evy Filovej, Martina Palúcha, Evy Šoškovej a Ley Kriškovej. Zaujímavým príspevkom k dejinám slovenskej kinematografie je tiež štúdia Evy Vžentekovej a číslo uzatvára recenzia na knihu Dokumentárny film v krajinách V4 od Márie Ferenčuhovej.Celé číslo bude čoskoro online na: www.sav.sk/index.php;