Doplňujúce prijímačky na magisterský stupeň!

NovinkaHeadline
Katedra audiovizuálnych štúdií vyhlasuje doplňujúce prijímacie pohovory na magisterský stupeň.Talentovaným záujemcom, ktorí absolvovali na nejakej vysokej škole minimálne bakalársky stupeň, ponúkame filmovo-teoretické vzdelanie, v ktorom sa kombinuje zázemie úspešnej slovenskej umeleckej inštitúcie – Vysokej školy múzických umení (vlastná kinosála, moderné zvukové štúdio, strižne, ateliér) a individuálny prístup pedagógov s dlhodobou praxou. Rozvíjať praktické schopnosti pomáha prax na medzinárodných filmových festivaloch (Cinematik, Fest Anča, MFF Bratislava, Artfilm Fest…), v redakciách filmových časopisov a kinematografických inštitúciách, či zapojenie do školských projektov (festival Áčko, Visegrad Film Forum, Študentské konfrontácie… ). V rámci programu Erasmus je možné časť štúdia stráviť na partnerských univerzitách v zahraničí. Kedy a kde?Prihlášky podávajte do:17.8.2015Pohovory sa uskutočnia: 28.8. 2015 o 10:00 na FTF…

Žurnalistický workshop pod vedením Žofie Bosákovej

NovinkaHeadlinePodujatia
Fest Anča ponúka šancu vybraným účastníkom získať žurnalistickú prax na najprogresívnejšom slovenskom filmovom festivale, naučiť sa využívať sociálne média pri komunikácii podujatia a vyskúšať si redakčnú prácu v dynamickom prostredí. Deadline na prihlásenie je 20. 6. 2015. Workshop je určený záujemcom vo veku 16 - 22 rokov, študentom SŠ a VŠ (prípadne starším) - predchádzajúce skúsenosti s písaním o kultúre sú vitané! Účastník získa zdarma akreditáciu, počas festivalu napíše 2 krátke texty, ktoré budú uverejnené na festivalovom blogu. Po úspešnom absolvovaní workshopu dostane potvrdenie, ktoré môže využiť v ďalšom profesijnom rozvoji. Workshop bude prebiehať v Žiline 25. - 28.6. 2015, účastníci absolvujú redakčné stretnutia a vypracujú texty podľa zadaného harmonogramu. Je potrebné mať k dispozícii vlastný počítač. Prihlášku posielajte na adresu zofia.bosak@gmail.com. Uveďte v nej Vaše meno, priezvisko, vek, školu, mail a…

Dokumentárny film v krajinách V4

NovinkaHeadlinePublikácie
Kniha Dokumentárny film v krajinách V4 nie je len doplnkovým čítaním pre študentov rovnomenného predmetu. Prináša súhrnný pohľad na kontext  produkcie non-fiction v krajinách dnešnej Vyšehradskej štvorky od roku 1945 až do súčasnosti. Nechýba v nej reflexia monopolnej štátnej výroby v Československu, Poľsku i Maďarsku ani pozvoľné transformácie produkčného prostredia a legislatívy v týchto krajinách na konci 80. a začiatku 90. rokov. No v prvom rade kniha prináša autorské štúdie o konkrétnych filmových dielach, ale aj žánroch a trendoch, ktoré určovali podobu stredoeurópskej dokumentárnej kinematografie za posledných 70. rokov. Vydanie tejto publikácie podporil International Visegrad Fund.

Zo študentskej perspektívy - Nazdravíčko! a Štyri

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
Predmet Súčasný slovenský animovaný film (SSAF) je výberový predmet pre študentov všetkých katedier FTF VŠMU, ktorí študujú na magisterskom stupni. Semináre zimného semestra boli zamerané na prvú generáciu animátorov, ktorá vzišla vôbec z prvej školy pre animátorov na Slovensku. V roku 1993 bola založená Katedra animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Jej prví študenti a neskôr absolventi dokázali po páde Koliby nie len „udržiavať nažive“ autorský animovaný film na Slovensku, ale súčasne ho aj intenzívne rozvíjať a úspešne posunúť do nového milénia. Nasledujúce seminárne práce, ktoré boli výstupmi predmetu SSAF, sú ukážkami študentských analýz. Ján Plišnák a Michal Molnár poskytujú dvojpohľad na film v réžii Ivany Laučíkovej a Jozefa Mitaľa Nazdravíčko, Mária Nikelová analyzuje film Ivany Šebestovej Štyri. Michal Molnár - Nazdravíčko! (2005) Ján Plišnák - Nazdravíčko! (2005) Mária…

Čo si myslím o slovenskom filme... Socialistický Zombi Mord

NovinkaHeadlineČo si myslim o slovenskom filme
V súvislosti s uvádzaním amatérskeho filmu Socialistický Zombi Mord v kinách sa na „diskusný povrch“ vyplavili minimálne tri najvypuklejšie témy. Prvou je hodnotový rozptyl kritikov a miera objektivity hodnotenia, druhou zmysluplnosť bodového hodnotenia filmov v časopise Film.sk a treťou miesto trashovej produkcie v kinematografii.  Prvým impulzom na otvorenie „kauzy SZM“ na webe KAS bol príspevok Václava Maceka vo Film.sk www.filmsk.sk/cislo/nove-cislo-3-2015/myslim-si. Potrebu prediskutovať tieto témy potvrdil aj Týždeň slovenského filmu (13.4. – 19.4.2015), v rámci ktorého sa konalo Kritické hodnotenie filmovej tvorby za rok 2014 v kine Lumiére. Niektorí respondenti z bodovacej ankety Film.sk využili priestor webu KAS na slovné dovysvetlenie svojho bodového hodnotenia, iní, ktorí sa bodovania nezúčastnili, pridali vlastný pohľad na film. Pavel Branko reagoval len krátkym vyjadrením, že sa stotožňuje s postojom Václava…

Prijímacie skúšky 2015

NovinkaHeadline
Unikátne spojenie filmovej teórie a praxe ponúka Katedra audiovizuálnych štúdií (KAS) Zaujíma vás kinematografia a médiá a láka vás výskumná, žurnalistická, organizátorská alebo programovaco-dramaturgická práca v oblasti filmu a v audiovizuálnom prostredí?  Na Katedre audiovizuálnych štúdií ponúkame talentovaným záujemcom filmovo-teoretické vzdelanie, v ktorom sa kombinuje zázemie úspešnej slovenskej umeleckej inštitúcie – Vysokej školy múzických umení (vlastná kinosála, moderné zvukové štúdio, strižne, ateliér) a individuálny prístup pedagógov s dlhodobou praxou. Vďaka kreditovému systému si vytvoríte vlastnú podobu získavania znalostí. Základ bakalárskeho štúdia (teória a dejiny filmu od jeho vzniku až po súčasnosť) si môžete rozšíriť o semináre, ktoré rozvíjajú analytické myslenie, vylepšujú prezentačné a štylistické zručnosti a zoznamujú so základmi jednotlivých filmárskych profesií (kamera, strih, dramaturgia,…

Študentské konfrontácie 2015 - hraný a animovaný film

PodujatiaNovinkaBlogAktivity študentov
Ďalšie tohtoročné Študentské konfrontácie sa uskutočnia 10.4.2015 v Barcu FTF VŠMU. Tentokrát vás okrem Katedry audiovizuálnych štúdií pozýva Ateliér filmovej a televíznej réžie a Ateliér animovanej tvorby. Na projekcii a reflexii študentských filmov radi privítame pedagógov, autorov filmov i širokú verejnosť. Podujatím budú sprevádzať doc. Katarína Mišíková, PhD. a Mgr. Zuzana Mojžišová, PhD. Program: 8:00     projekcia (96 min.)Martina Buchelová: Vezmi mi ju domov (10 min.) Martina Buchelová: Zelená Vlna (11 min.) Boris Gomolčák: Zabudnite na Macbetha  (11 min.) Martin Hnát: Noc v hoteli, izba č. 306  (6 min.) Martin Kazimír:  Martini Shot  (22 min.) Petra Albertyová:  Nekonečný príbeh dedka a babky (12 min.) Peter Martinka: Hendikepovaná schránka (11 min.) Martin Machalik: Circle Pit  (5 min.)  Marta Prokopová: Rodina – základ života (4 min.) Zuzana Žiaková: Tiene (4 min.)  10:00   reflexiaErik Binder: Zelená…

Nové skriptá o dejinách svetového filmu!

PublikácieHeadlineNovinka
Vysoká škola múzických umení s finančnou podporou AVF vydala elektronické skriptá Kapitoly z dejín svetového filmu. Autorky Katarína Mišíková, Eva Filová, Monika Mikušová - vyučujúce bakalárskeho predmetu Dejiny svetového filmu - pripravili tieto skriptá pre študentov realizačných ateliérov. Skriptá sú aj pre širokú verejnosť k dispozícii na našej webovej stránke presne TU.

Študentské konfrontácie 2015 - dokumentárny film

NovinkaHeadlinePodujatia
Katedra audiovizuálnych štúdií a Ateliér dokumentárnej tvorby pozývajú dňa 27. 3. 2015 do Barca Filmovej a televíznej fakulty na ŠTUDENTSKÉ KONFRONTÁCIE - projekciu a reflexiu filmov študentov Ateliéru dokumentárnej tvorby. Moderátorkou podujatia bude filmová teoretička a pedagogička KAS doc. Mária Ridzoňová-Ferenčuhová, PhD. Na Študetnských konfrontáciách srdečne privítame autorov filmov, študentov a pedagógov VŠMU a širokú verejnosť. Program:8:00 projekcia (97 min)Blok 1 – Ročníkové filmy a cvičeniaPotlesk, prosím (r. Eliška Anna Vojtková, 18:13 min) 100% Life (r. Marek Franko, 11:12 min) Pocit domova (r. Kristína Schnirzová, 7 min) Pokus Denis (r. Tereza Michalová, 15:37 min) Dvor (r. D. Vlnová, 7:17) Ďakujem, už mám dosť (r. Silvester Terezka, 16: 27) Medzipristátie (r. Eduard Cicha, 21 min)  9:45 projekcia (142 min)Blok 2 – Bakalárske a magisterské filmyObedové menu (r. Simona Schurdáková, 27 min) Toto nie je hra (r.…

Ako písať o filme?

NovinkaHeadlinePodujatia
Tejto otázke sa bude venovať kritický workshop, ktorý prebehne počas Febiofestu 25. 3. o 10:00 v Kine Lumière v K2. V prednáškovej časti workshopu sa účastníci dozvedia o základných prístupoch k filmovému písaniu, ich možnostiam v rôznych typoch médií a o tom, ako prekonávať konvenčné premýšľanie o filmových dielach. Prostredníctvom analýzy recenzií a kritík sa budú zaoberať otázkami ako sa o filmoch hovorí v domácich masmédiách. V druhej časti workshopu si po projekcii krátkeho filmu účastníci overia v praxi teoretické východiská vo vlastných textoch, v diskusii, prípadne záverečnej konzultácii napísaných prác. Workshop a diskusiu povedie filmová publicistka Žofia Bosáková z Katedry audiovizuálnych štúdií. Cieľovou skupinou workshopu sú študenti stredných a vysokých (filmových) škôl, ale aj mladí záujemcovia o film. Počet účastníkov je obmedzený na 10.  Registrácia prebieha na adrese akopisatofilme@gmail.com.