Zo študentskej perspektívy – Študentské konfrontácie (hraný, animovaný film)

NovinkaHeadlineŠtudentské textyPodujatia
Už tradične sa na Filmovej a televíznej fakulte koncom letného semestra dva piatky po sebe odohrávajú Študentské konfrontácie. Tvorivé ateliéry ponúknu filmy, kritická katedra svoj pohľad na ne. Dvadsiateho deviateho apríla sa hovorilo o školských hraných a animovaných filmoch. Po študentských konfrontáciách  na tému dokumentárnych filmov prišiel rad aj na filmy hrané a animované. Program bol bohatý, veď sa premietalo 13 filmov. Stráviť celý deň sediac v kine mi mohla vynahradiť len zvýšená kvalita premietaných titulov, čo sa mi sčasti aj splnilo. Pri skvelých študentských filmoch väčšinou premýšľam nad tým, ako by som ich chrstla do tváre ľuďom, ktorí spytujú moje rozhodnutie ísť na túto školu, pri niektorých výnimočne zlých som si predstavovala samú seba, ako blúdim svetom a zbieram kópie spomínaných filmov, len aby ich ostatní nevideli. Deň s Konfrontáciami bol dlhý, ale to ani nie je výčitka, len suché konštatovanie.…

Slovenský film je na dobrej ceste (Rozhovor s Martinom Cielom)

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
Na seminári Kultúra písaného slova, kde sa píše veľa všelijakých kratších i dlhších textov, dostali študenti približne v polovici marca takéto zadanie: Spravte rozhovor s niekým, kto učí na našej katedre. Čo iné im ostávalo, ako vybrať si obeť, porozmýšľať, prečítať, posurfovať, dať dokopy otázky a potom sa ich aj naživo opýtať. Šiesty výsledok študentského snaženia je tu: Martin Ciel je známy ako filmový teoretik, no robí toho ďaleko viac. Má rád literatúru a cez leto by mal byť hotový so svojou novou knihou. Nie je kolektívnym hráčom a teória môže byť rovnako kreatívna ako réžia. S radosťou hovorí, že na súčasný slovenský film sa pozerá pozitívne.Ako to všetko začalo, že ste sa rozhodli venovať filmu?Pôvodne som sa chcel venovať skôr literatúre, zaujímal som sa o literárnu vedu. Neviem už, kto mi dal tú informáciu, ale bolo pre mňa veľkým objavom, že aj film sa dá takto študovať. Teda teória, veda o filme a jeho dejiny.…

Zo študentskej perspektívy – Študentské konfrontácie (dokumentárny film)

NovinkaHeadlinePodujatiaŠtudentské texty
Už tradične sa na Filmovej a televíznej fakulte koncom letného semestra dva piatky po sebe odohrávajú Študentské konfrontácie. Tvorivé ateliéry ponúknu filmy, kritická katedra svoj pohľad na ne. Dvadsiateho druhého apríla sa hovorilo o školských dokumentárnych filmoch. Študentské konfrontácie pedagógov Študentské konfrontácie by už podľa názvu mali byť o konfrontácií študenta so študentom. Študent natočí film a pustí ho ostatným študentom. To je ideálna možnosť pre mladých kritikov ukázať svoje schopnosti, v kľude si pozrieť študentský film od študentov filmových oborov a venovať sa mu ako študijnému materiálu. Môže tak vzniknúť plodný dialóg, prospešný pre obe strany. Kritici majú možnosť spoznať tvorcov, ich metódy či tvorivé postupy a porozumieť tak ich tvorbe v širšom kontexte. Tvorcovia majú možnosť vypočuť si názor od niekoho, kto sa ich prácou podrobne zaoberal.    Prečo teda v piatok (22. apríla) toľko…

Zo študentskej perspektívy – Týždeň slovenského filmu

NovinkaHeadlineŠtudentské textyPodujatia
V dňoch 11. až 17. apríla sa v bratislavskom kine Lumière uskutočnil druhý raz Týždeň slovenského filmu. Boli filmy, boli diskusie, boli workshopy. A študenti Katedry audiovizuálnych štúdií boli pri tom. Istoty v Týždni slovenského filmu Týždeň slovenského filmu pre mňa začínal v piatok, pre ostatných už víkend predtým poctou oceneným filmárom Jurajovi Jakubiskovi a Igorovi Lutherovi. Pokračoval celý týždeň premietaním slovenských a koprodukčných filmov z minulého roka. Už len to, že takáto podmienka pre výber naplnila celý týždeň, je pre slovenský filmový priemysel skvelá správa. Okrem toho organizátori vmiesili medzi premietania filmov aj tri panelové diskusie o stave hraného, dokumentárneho a animovaného filmu na Slovensku či workshopy Ivety Grófovej a Michala Kollára. Prvý film, ktorý som videla, bola Čakáreň Paľa Korca. Premisa, z ktorej film vychádzal, sa mi zdala veľmi zaujímavá. Pozorovať bežných ľudí v čase,…

Vyhodiť Uhra bolo adekvátne (Rozhovor s Václavom Macekom)

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
Na seminári Kultúra písaného slova, kde sa píše veľa všelijakých kratších i dlhších textov, dostali študenti približne v polovici marca takéto zadanie: Spravte rozhovor s niekým, kto učí na našej katedre. Čo iné im ostávalo, ako vybrať si obeť, porozmýšľať, prečítať, posurfovať, dať dokopy otázky a potom sa ich aj naživo opýtať. Piaty výsledok študentského snaženia je tu: Václav Macek dlhoročne pôsobí na pôde filmovej histórie, kritiky a teórie. Zaoberá sa prevažne domácou tvorbou. Je autorom monografií o Elovi Havettovi, Dušanovi Hanákovi, Štefanovi Uhrovi a Jánovi Kadárovi. Spolu s Jelenou Paštékovou sú autormi Dejín slovenskej kinematografie. V súčasnosti pracujú na ich druhej verzii. Od roku 1993 pôsobil ako vedúci Katedry audiovizuálnych štúdií na VŠMU. Okrem filmu sa venuje aj fotografii, je riaditeľom Stredoeurópskeho domu fotografie.Vyštudovali ste filmovú a divadelnú vedu v Prahe v roku 1982. Prečo ste sa tak…

Písanie a texty sú mojou súčasťou (Rozhovor so Zuzanou Mojžišovou)

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
Na seminári Kultúra písaného slova, kde sa píše veľa všelijakých kratších i dlhších textov, dostali študenti približne v polovici marca takéto zadanie: Spravte rozhovor s niekým, kto učí na našej katedre. Čo iné im ostávalo, ako vybrať si obeť, porozmýšľať, prečítať, posurfovať, dať dokopy otázky a potom sa ich aj naživo opýtať. Štvrtý výsledok študentského snaženia je tu: Svoju prvú „beletriu“ napísala, keď mala osem rokov, v roku 2011 bola jej kniha Bon voyage zaradená do finálovej desiatky ceny Anasoft litera. Zuzana Mojžišová v rozhovore rozpráva o tom, prečo píše, ale aj o tom, ako sa od scenáristiky dostala ku kritike.Ste filmová a literárna kritička, pedagogička na Katedre audiovizuálnych štúdií, ale venujete sa aj prozaickej tvorbe. A práve táto vaša stránka ma najviac zaujíma. Aké je to byť spisovateľkou v dnešnej dobe a hlavne na Slovensku? Je vôbec možné uživiť sa u nás spisovateľstvom? Na túto otázku veľmi neviem…

Študentské konfrontácie 2016 – animovaný a hraný film

NovinkaHeadlineAktivity študentovPodujatia
Druhé tohtoročné Študentské konfrontácie sa uskutočnia 29. apríla v Barcu FTF VŠMU a budú venované Ateliéru animovanej tvorby a Ateliéru filmovej a televíznej réžie. Po projekcii študentských filmov bude nasledovať diskusia so študentmi Katedry audiovizuálnych štúdií, ktorú povedú Katarína Mišíková a Zuzana Mojžišová. Vítaní sú nielen študenti a ich pedagógovia, ale aj široká verejnosť. Program: 9:00     ProjekciaAnimované filmy Braček Jelenček (Zuzana Žiaková) Mor ho! (Martin Machálik) Skáčem (Peter Martinka) Anton Malice (Katarína Geffertová) Krišpín (Lukáš Figeľ)  Hrané filmyChronos (Martin Kazimír) Prvá operácia (Daniel Rihák) Yolo (Boris Gomolčák) Balada o Tereze a Šimonovi (Martin Hnát) Nespavosť (Michal Pusztay) Strach (Michal Blažko) Pomôžeme si (Zuzana Marianková) Kto chytá skryté (Zuzana Marianková)  13:00   Prezentácie a diskusiaMartin Adam Pavlík - Prvá operáciaMária Demečková - ChronosPetra Sedláková -…

Povestný trezor mal podobu leukoplastu (Rozhovor s Jelenou Paštékovou)

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
Na seminári Kultúra písaného slova, kde sa píše veľa všelijakých kratších i dlhších textov, dostali študenti približne v polovici marca takéto zadanie: Spravte rozhovor s niekým, kto učí na našej katedre. Čo iné im ostávalo, ako vybrať si obeť, porozmýšľať, prečítať, posurfovať, dať dokopy otázky a potom sa ich aj naživo opýtať. Tretí výsledok študentského snaženia je tu: Jelena Paštéková je interdisciplinárnou teoretičkou umenia. Jej hlavná špecializácia je literatúra a film, konkrétne všetko, čo prišlo v týchto dvoch umeleckých druhoch na Slovensku po roku 1945. Má radšej klasické zažitie filmu v kine. Tvrdí, že filmový vedec potrebuje intuíciu a podobný talent ako tvorca, aby neostal pri nudných protokoloch.Vyštudovali ste estetiku, teda široké umenovedné pole. Čo vás priviedlo k filmu?   Estetiku som si vybrala práve pre jej široké pole. (Úsmev.) Moji rodičia boli divadelníci. K umeniu som mala odjakživa blízko, nikdy…

O vzdelávaní animovaným filmom (Rozhovor s Katarínou Mišíkovou)

NovinkaHeadlineŠtudentské texty
Na seminári Kultúra písaného slova, kde sa píše veľa všelijakých kratších i dlhších textov, dostali študenti približne v polovici marca takéto zadanie: Spravte rozhovor s niekým, kto učí na našej katedre. Čo iné im ostávalo, ako vybrať si obeť, porozmýšľať, prečítať, posurfovať, dať dokopy otázky a potom sa ich aj naživo opýtať. Druhý výsledok študentského snaženia je tu: Katarína Mišíková sa venuje filmovej histórii a teórii. Pôsobila ako programová dramaturgička v RTVS, na konte má niekoľko úspešných projektov, napríklad spoluautorstvo na relácii o dejinách filmu určenej špeciálne pre rozhlasové vysielanie KINO-UCHO či niekoľko samostatných a kolektívnych publikácií a vedeckých štúdií. Dnes pôsobí na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU ako vedúca Katedry audiovizuálnych štúdií. V rozhovore nám porozpráva o projekte, pri ktorého zrode voľakedy stála.Už pár rokov sa venujete projektu Filmový kabinet deťom. Ako vznikol?Projekt…

Študentské konfrontácie 2016 – dokumentárny film

NovinkaHeadlinePodujatiaAktivity študentov
Prvé tohtoročné Študentské konfrontácie sa uskutočnia 22. apríla v Barcu FTF VŠMU a budú venované Ateliéru dokumentárnej tvorby. Po projekcii študentských filmov bude nasledovať diskusia so študentmi Katedry audiovizuálnych štúdií, ktorú povedie doc. Mária Ferenčuhová. Vítaní sú nielen študenti a ich pedagógovia, ale aj široká verejnosť. Program: 9:00     ProjekciaAhoj láska (Lena Kušnieriková) Matky a dcéry (Ivana Hucíková) Odchádzame z tejto krajiny (Dominik Jursa) Nový svet (Tereza Michalová) Svet plotov (Edo Cicha) Poblíž sebe (Petra Mužíková) Čaj proti hnačke (Dodo Belica) Hniezdo (Kristína Schnirzová)  13:00   Prezentácie a diskusiaMartin Adam Pavlík - Ahoj láska!Marcel Šedo - Svet plotovJakub Lenčéš - Poblíž sebeErik Binder - Čaj proti hnačkePetra Sedláková - Odchádzame z tejto krajinyMária Demečková - Matky a dcéryMatej Sibyla - Nový svetJana Libantová - Hniezdo Študentské konfrontácie sú organizované členmi…