Jelena Paštéková získala Slnko v sieti

NovinkaHeadlineBlogPodujatia
Profesorka KAS Jelena Paštéková tento rok okrem Ceny Petra Mihálika získala aj Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Na galavečere 9.4.2022 jej cenu odovzdal riaditeľ sekcie programových služieb STV Anton Šulík. Jelena Paštéková – filmová historička a teoretička tak musela opustiť bezpečné prostredie archívu/kinosály a vyjsť do exponovaného priestoru pódia: „Keď som už tu, tak sa na mňa dobre pozrite. Ja som tá, ktorá videla všetky slovenské filmy. Ono sa to môže podpísať aj pod duševné zdravie človeka, ale ja v tom nie som sama. Ste tu všetci vy, ktorí sa staráte o zdravie slovenského filmu či už ako tvorcovia, alebo tým, že o ňom píšete. Takže ja som veľmi rada, že som súčasťou tej trochu strelenej kompánie filmárov, ktorí majú v sebe vnútornú energiu a ten slovenský film dokážu držať pri živote. Tento večer je pre mňa veľmi príjemne prepojený s dejinami slovenského filmu.…

Filmové (audiovizuálne) štúdiá – online konzultácie k Bc. prijímacím skúškam

NovinkaHeadlineBlog
Máte radi film a zaujíma vás premýšľanie a písanie  o ňom? Ak áno, máte jedinečnú možnosť prihlásiť sa na študijný plán Filmové štúdiá!Ak neviete, ako na domáce úlohy, čo všetko očakávať od štúdia alebo máte nejaké ďalšie otázky, môžete sa zúčastniť online konzultácií. Uskutočnia sa dňa 21.4.2022 od 15:00 do 16:00. Prebehnú cez aplikáciu MS TEAMS - odporúčame si aplikáciu stiahnuť a nainštalovať do PC. V prípade, že tak neurobíte, na konzultácie sa môžete pripojiť cez webový prehliadač. Prístup na konzultácie je veľmi jednoduchý – stačí v danom čase kliknúť na tento odkaz.Tešíme sa na vás!Bližšie info o Bc. ale aj Mgr. prijímačkách TU.

Filmoví vedci z KAS si prevezmú ocenenia + seminár o Jelene Paštékovej

NovinkaHeadlineBlogPodujatia
Nedávno sme vás TU na našich stránkach informovali o oceneniach, ktoré získajú vedci z našej katedry. Zajtra v Kine Lumière začína Týždeň slovenského filmu 2022 a pri jeho slávnostnom otvorení 4.4.2022 večer budú ceny odovzdané. Zriaďovatelia Ceny Petra Mihálika SFTA, SFÚ, FTF VŠMU, OZ FOTOFO a Stredoeurópsky dom fotografie tento rok ocenili za celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy profesorku KAS Jelenu Paštékovú. Prvýkrát bude udelená aj cena nedávno zosnulého Pavla Branka od FTF VŠMU, SAPA, SFÚ, FOTOFO, KFN – poputuje do rúk mladého absolventa KAS a zakladateľa distribučnej spoločnosti Film Expanded Mateja Sotníka za sústavný a hodnotný prínos v oblasti slovenskej filmovej kritiky a publicistiky. Treťou cenou je Cena Orbis Pictus pre vydavateľov, ktorú získal časopis o filme Film.sk. Šéfredaktorom je absolvent KAS Matúš Kvasnička a redaktorkami absolventky Jaroslava Jelchová a Mária Ferenčuhová. Oceneným…

KFS (KAS) na Týždni slovenského filmu

NovinkaHeadlineČo si myslim o slovenskom filmePodujatia
Diskusie o produkcii 2021 Čaká nás 8. ročník filmovej prehliadky (tentokrát z roku 2021) Týždeň slovenského filmu a naša historicko-teoreticky zameraná katedra pri tejto bilancii nesmie chýbať. Naša profesorka Jelena Paštéková bude ako každý rok erudovane usmerňovať diskusné panely o minuloročnej slovenskej produkcii. Okrem ďalších hostí sa v diskusii o dokumentárnom filme predstaví absolventka KAS Alexandra Gabrižová, naša pedagogička Eva Šošková bude diskutovať o animovanom filme. Príďte s nami polemizovať!Program diskusií:Panel o slovenskom dokumentárnom filme 2022 | 6.apríla o 13:00           Autorky príspevkov: Alexandra Gabrižová, Andrea SlovákováPanel o slovenskom hranom filme 2022 | 7. apríla o 13:00            Autorky príspevkov: Emília Kincelová, Roberta TóthováPanel o slovenskom animovanom filme 2022 | 8. apríla o 13:00            Autori príspevkov: Jakub Spevák, Eva Šošková  Seminár o Petrovi Pišťankovi …

Prihláste sa ku nám! Bakalárske prijímačky budú tento rok špeciálne, magisterské tradičné.

NovinkaHeadlineBlog
Bakalársky stupeň: Každoročne sa prijímacie konanie na náš odbor v bakalárskom stupni (tak ako na ostatné odbory FTF VŠMU) konalo dva dni. Okrem zaslania povinných domácich úloh pozostávalo z testu všeobecného prehľadu v umení, projekcie filmu, recenzie napísanej priamo na prijímačkách a pohovoru. Tento rok skúšame nový model a vy môžete byť pri tom! Povinné domáce práce zostávajú, ale dvojdňové prijímacie konanie nahrádza motivačný list. Máte záujem o štúdium u nás? Pozeráte radi filmy a premýšľate o nich? Napíšte nám o tom, vyznajte sa zo svojich filmových a profesijných túžob a dajte nám jasný signál, prečo by sme vás mali prijať.Prihlášku treba zaslať najneskôr do 15.5.2022Povinné domáce práce pošlite do 15.6.2022Výsledok prijímacích skúšok sa dozviete 26.6.2022 PrihláškaUchádzači sa môžu prihlásiť buď elektronickou formou cez systém ePrihláška, alebo papierovou formou. Preferujeme elektronické prihlášky.Elektronická…

podKASt Evy Filovej a Niny Novákovej

NovinkaHeadlineBlogAktivity študentov
Zo skúseností vieme, že dobré projekty sa často rodia pomerne dlho. Prvá myšlienka o našich katedrových podkastoch pochádza spred možno štyroch rokov. Vyslovila ju Denisa Jašová (naša práve končiaca doktorandka) na piatackom predmete Audiovizuálna prax.  Vtedy sa pripravovali relácie pre študentské rádio TLIS (viac na: https://kas.vsmu.sk/projekty/cinefil/). Tohtoročné piatačky (Martina Kullačová, Anna Lazor, Nina Nováková) dostali za úlohu na tom istom predmete (pod pedagogickým vedením Evy Filovej a Zuzany Mojžišovej) pripraviť prvé relácie. Mnoho polienok sa nám kládlo do cesty, ale aj zásluhou technickej podpory od pánov Vladimíra Slaninku a Matúša Benžu je prvá relácia na svete. Kliknite sem: https://www.vsmu.sk/ftf/o-nas/ateliery-katedry-a-pracoviska/katedra-audiovizualnych-studii/podkasty/. Eva Filová a Nina Nováková sa rozprávajú o programovaní Filmotéky Kina Lumière, o novom cykle archívnych krátkych filmov s názvom…

Vedy o umení na VŠMU posilňujú

NovinkaHeadlineBlog
Vedecké disciplíny na Vysokej škole múzických umení čakajú veľké zmeny a Katedra audiovizuálnych (filmových) štúdií bude pri tom. Od budúceho školského roka 2022/23 Akreditačná agentúra schválila nový študijný program Teória divadla, filmu a hudby, ktorý budú spoločne realizovať Katedra divadelných štúdií na Divadelnej fakulte, Katedra audiovizuálnych (filmových) štúdií na Filmovej a televíznej fakulte a Katedra teórie hudby a Katedra teórie tanca na Hudobnej a tanečnej fakulte.Interdisciplinárne prepájame nielen teoretické štúdium s praktickými odbormi, ale aj umenovedy venované rôznym múzam. V novom študijnom programe sa budúci študenti budú môcť špecializovať v študijných plánoch divadelné štúdiá, filmové štúdia, tanečné štúdiá, teória hudby alebo hudobná dramaturgia a manažment. Na všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia tak získajú možnosť venovať sa nielen svojej domovskej disciplíne, ale aj presahom k iným druhom…

Na KAS chystáme novinku!

NovinkaHeadlineBlogAktivity študentov
PodKASty. Ich spustenie sa nezadržateľne blíži. Ešte treba zopár technických ťažkostí prekonať... a dámy a páni, držte si klobúčiky! Máme úvodné slovo, máme zvučku, máme logo. Dnes som si vypočula pracovnú verziu jedného z budúcich rozhovorov. Naša študentka Anna Lazor sa v nej rozprávala s našou externou doktorandkou Slavomírou Macákovou o štúdiu, práci, košických kinách, výskume, oral history. Zdalo sa mi to veľmi zaujímavé.A máme pripravené už aj ďalšie „čísla“ – Eva Filová sa s Ninou Novákovou porozprávala o zdravotníckych dokumentárnych filmoch, Martina Kullačová s pánom Vladimírom Slaninkom o zvukárskej práci, Zuzana Mojžišová s Barborou Nemčekovou o literatúre a duševnom zdraví... Sme v procese, tešíme sa na spustenie akcie.Zuzana Mojžišová

Noël Carroll a hypnotická sila filmového obrazu

NovinkaHeadlineBlogŠtudentské texty
Seminárna práca Adama Gazdiča o staršom texte amerického teoretika umenia Noëla Carrolla vznikla v rámci predmetu Úvod do kognitívnej filmovej teórie. Študent štvrtého ročníka sa v nej zamýšľa nad Carrollovou argumentáciou a podrobuje ju kritike.Noël Carroll a hypnotická sila filmového obrazuFilmy sa vyznačujú istou neobyčajnou estetickou mocou: dokážu nás vtiahnuť do svojich svetov, hypnotizovať nás svojimi obrazmi, dokážu nás takpovediac absorbovať. Strácame pojem o čase, do istej miery sa zbavujeme vedomia o fiktívnej povahe zobrazovaného, sledujeme v čase organizovanú hru svetla v tmavej miestnosti, častokrát s inými ľuďmi. Ako vysvetlíme túto pripútavajúcu moc filmového obrazu? Ako sa z pohyblivých filmových obrázkov stalo dominantné masové umenie, prístupné naprieč hranicami kultúry či triedy?  Čo robí reakciu na filmový obraz intenzívnejšou v porovnaní s umeleckými druhmi ako napríklad opera či divadlo?V roku 1985  Noël…

Obrazy starého a nového sveta

NovinkaHeadlineBlogČo si myslim o slovenskom filmeŠtudentské texty
Filmová a televízna fakulta VŠMU ponúka program študentskej mobility Erasmus+ a KAS zabezpečuje pre zahraničných študentov prednášky o dejinách slovenského filmu. Každý semester sa tak v triede (či už naozajstnej alebo virtuálnej - online) stretnú mladí ľudia z rôznych kútov sveta. Najčastejšie z Európy, niekedy i z Ázie. Slovenské filmy, ktoré študentom premietame, tak fungujú nie len ako kultúrne ale aj generačné mosty. Dôkazom je semestrálna esej Josefine Aagaard – študentky z Dánska – o dokumentárnom filme Dušana Hanáka Obrazy starého sveta (1972). What I learned about modern society and death from the film Pictures of the Old World by Dušan Hanák  A brief introduction to Pictures of the Old World and director Dušan Hanák Pictures of the Old World is a documentary shot on black and white film from 1972, although not released to the public until 1988 (IMDB). In a montage the film follows separate older people whose daily…